Certyfikat Kompetencji Zawodowych – cena

Certyfikat kompetencji zawodowych to kluczowy dokument dla osób zarządzających transportem drogowym. Poza kosztami egzaminu i wydania certyfikatu, istnieje możliwość jego użyczenia, co jest często praktykowane w branży transportowej. Poniżej szczegółowo opisujemy ile kosztuje CKZ i jak wygląda jego uzyskanie oraz procedury i aspekty prawne związane z jego użyczeniem.

Koszty egzaminu i certyfikatu

Łączny koszt uzyskania certyfikatu  to 800 zł (przy założeniu, że zdamy za pierwszym razem, co jednak nie jest proste). Składa się na niego:

 • Opłata za przystąpienie do egzaminu CKZ, która wynosi 500 zł. Egzamin składa się z dwóch części: testu wielokrotnego wyboru oraz zadania egzaminacyjnego.
 • Po zdaniu egzaminu, za wydanie CKZ trzeba zapłacić 300 zł. W przypadku osób zwolnionych z egzaminu (np. posiadających odpowiednie wykształcenie, co niestety nie zawsze jest łatwe do wykazania), opłata wynosi 300 zł za wydanie dokumentu.

Kursy przygotowawcze do CKZ

Przygotowanie się do tego egzaminu CZK samemu jest trudne, nawet dla osób które mają duże doświadczenie, dlatego wiele osób decyduje się na udział w kursach przygotowawczych, których koszty wynoszą od 1000 do 3000 zł, w zależności od długości kursu, jakości materiałów dydaktycznych oraz renomy ośrodka szkoleniowego.

Dodatkowe opłaty za CKZ

Oprócz opłat za egzamin i kursy przygotowawcze, mogą pojawić się dodatkowe koszty CKZ, takie jak:

 • Materiały dydaktyczne: Koszt książek i skryptów.
 • Opłata skarbowa za ewentualne pełnomocnictwo: 17 zł.
 • Koszty dojazdu i zakwaterowania: Jeśli egzamin lub kurs odbywa się w innym mieście.

Procedura uzyskania CKZ

 1. Wniosek: Złożenie wniosku o wydanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, zawierającego dane osobowe, zakres kompetencji oraz proponowaną datę i miejsce egzaminu.
 2. Egzamin:   Niestety, jeżeli się nie zda jednej części np. teorii a zda się zadania, to na poprawce pisze się od nowa obie części
 3. Wydanie certyfikatu: Certyfikat wydawany jest w ciągu 28 dni od zdania egzaminu.

Zwolnienia z egzaminu CKZ

Osoby z odpowiednim wykształceniem mogą być zwolnione z części lub całości egzaminu, co obniża koszty. O tym, kto jest zwolniony z egzaminu CKZ przeczytasz w naszym artykule Certyfikat Kompetencji Zawodowych.

Użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych

Nie wszystkie firmy mają czas i możliwości, aby przystąpić do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych (CZK). Znacznie łatwiejszą i szybszą procedurą jest użyczenie certyfikatu od specjalizującej się w tym firmy. Użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych pozwala spełnić wymagania prawne dotyczące zarządzania transportem, umożliwiając legalne prowadzenie działalności transportowej.

Firma DlaTransportu.com oferuje usługę użyczenia certyfikatu, która pozwala na uzyskanie CZK nawet w jeden dzień, co stanowi ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców.

W praktyce oznacza to formalne wyznaczenie osoby posiadającej certyfikat do pełnienia roli zarządzającego transportem. Przedsiębiorstwo powierza takiej osobie nadzór nad operacjami transportowymi, co jest zgodne z przepisami, które wymagają, aby zarządzanie było realizowane przez osobę posiadającą CZK. Wykorzystanie certyfikatu umożliwia firmom ominięcie konieczności przystępowania do egzaminu. Stąd też użyczenie certyfikatu jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą szybko rozpocząć działalność w branży transportowej, bez zbędnych formalności i długiego oczekiwania na certyfikat.

Aspekty prawne użyczenie CZK

Użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych musi być zgodne z przepisami prawa. Posiadacz certyfikatu formalnie odpowiada za działalność firmy, której certyfikat został użyczony. W przypadku nieprawidłowości lub naruszeń przepisów transportowych, odpowiedzialność może ponosić zarówno posiadacz certyfikatu, jak i firma korzystająca z użyczenia.

Dodałbym że jeżeli się nie zda to jest egzamin poprawkowy i teraz odpowiedź na częste pytanie: jeżeli nie zda się jednej części np teorii a zda się zadania to na poprawce pisze się od nowa obie częsci

4.5 na podstawie 2 opinii

2 opinie

 1. Miłosz8 lipca 2024

  Artykuł na temat cen związanych z uzyskaniem Certyfikatu Kompetencji Zawodowych to dobry pomysł bo jest sporo nieporozumień w tym temacie. Posiadam już certyfikat i zgadzam się, że cena jest uzasadniona. Szczegółowe wyjaśnienia na temat poszczególnych cennika, jak egzamin, wydanie dokumentu i kursy przygotowawcze, na duży plus bo nie łatwo znaleźć te informacje w jednym miejscu w sieci.

  Odpowiedz
 2. Gwizador10 lipca 2024

  Super! 🙂 …
  Dowiedziałem się wszystkiego o kosztach związanych z Certyfikatem Kompetencji Zawodowych. Cena samego egzaminu to 500 zł, a wydanie certyfikatu kosztuje 300 zł. Fajnie, że rozpisujecie też inne koszty, jak kursy przygotowawcze, które mogą wynosić od 1000 do 3000 zł. Wspomniano też o opcji użyczenia certyfikatu dla firm to było też cenną informacją. Dzięki temu wiem, na co się przygotować finansowo.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top